top of page

19.6.12

בהמשך לבקשתך למשוב-

(לפעמים אני צריכה לישון על זה)

 

מעבר לאישיותך הנעימה והמפרגנת, והחיבור המקסים בין כולנו (כולל אתך כמובן(

הסדנא הזו מעולה ממס' סיבות-

*את מקיפה מגוון רחב של נושאים וסגנונות כתיבה

*את נותנת תרגילים מעניינים שגורמים לחשיבה והתעמקות

* ההערות שלך מדויקות ומכוונות למה צריך לעשות ואיך

*את מספקת כלים מעשיים גם להמשך

*את מייצרת רצון לכתוב ותשוקה למתנה הנפלאה הזו

* את מעוררת השראה

*את נותנת במה לכולן

 

ובעיקר- את גורמת לנו לחכות בשקיקה לימי שני בערב...

 

נתגעגע!

חיבוקים  :)

 

דורי ב.

 

ברור שגם אני מצטרפת לדברים היפים והמקיפים שדורי כתבה,

ואוסיף עוד סעיף: תרגילים מאתגרים שגורמים לי לחשוב ולכתוב מחוץ לקופסה האישית שלי

טלי ס.

 

 

6.8.12

"לטלי המהממת !

מודה לך על הפתיחות, הרצון ושיתוף הידע

הרחב שצברת במהלך השנים  .

הולכת אותנו לאורך הסדנה בצורה מרשימה

וחווייתית . כל מפגש היה כמו שיר עבורי !!"

 

אורלי ח.

 

משוב על סדנת מפגשיר:

היי טלי.

 

תודה לך על ערב של שיר אתמול.

תודה על ההארות אני מקבלת בשמחה מיישמת ורואה כי טוב.

את כה צעירה ויודעת הרבה...

כיף להיות איתך.

בברכת יום טוב.

 

נעמי.

 

משובים על סדנת רישומי חייך בגבת:

2012

"לטלי המנחה שלנו, אני יוצאת מהחוג בתחושה נפלאה. 12 שבועות חלפו ביעף. הגעתי לכל שיעור בשמחה ואם מותר לומר זאת אפילו בציפייה. החוג היה זמין ומזמין כל כך בחורף הקר, ולנו היה מעניין, נעים וחמים...שמחנו לשתף אחת את השנייה בסודות הכמוסים שלנו, התחברנו לנושאים שנתת לנו במהירות ושלפנו ממוחנו מיד כמתבקש את כל אשר ביקשת מאיתנו, שיתפנו פעולה ברצון ובשמחה, ונפתחנו בצורה יוצאת דופן. בתוך מסגרת קיבוצית זה לא תמיד מובן שכמה בחורות מבוגרות תיפגשנה ותוצאנה את סיפורי חייהן מהלב הנעול ותשתפנה את כולן. כשיש מנחה שיודעת את עבודתה ופותחת את הדרך לנושאים חכמים ומתאימים, מגיעים לתוצאה מוצלחת. אנחנו הצלחנו בזכותך.

היה לנו יופי של חוג, יופי של קבוצה, יופי של מנחה.

עשית עבודה נהדרת ואולי עוד ניפגש.

טלי – אני מאחלת לך כל טוב, עלי והצליחי, וגרמי לאנשים להוציא אל הכתב רעיונות ודמיונות, סיפורים וחיים.

תבורכי, בחיבוק חם ממני, ציפורה."

 

"לטלי, שמחתי להכירך – אישיות עדינה, קשובה, יצירתית ביותר, חייכנית ובעלת טוב טעם. אהבתי את הנושאים לכתיבה שנתת, שגירו את הזיכרון והדמיון ופתחו מגירות חבויות בתוכי. תודה. הערכתי מאד את טיפולך הבוגר בקשיים שנוצרו בקבוצה. אהבתי את הביקורת הפרטנית שנתת לי. לי זה חשוב ומקדם אותי. אשמח מאד להיות בקשר איתך ולשתפך בכתיבתי.

בהערכה ובידידות, שפרה".

 

"'בכל פגישה מקרית, צומחת איזו תכלת...' (אלתרמן).

באתי במקרה ושמחתי על ההזדמנות לפגישה בינינו. הנחית אותי בכתיבה ובתרגילים, שמניעים להתבטא בכל דרך! הרבה הרבה תודה! שושקה".

 

"לטלי היקרה.

נסתיימה הסדנא ואני כבר מתגעגעת. הצלחת 'בגדול' לגעת בנקודות מאד רגישות בנפש. אני כותבת זאת על עצמי, אך ראיתי במשך הסדנא לאורכה, כיצד נפתחו המעיינות אצל שאר הבנות. אישית חשתי בסדנא פתיחות והעצמה. יצרת חבורה נעימה וחברית. יכולה את להיות גאה בסדנא שלנו ולהרגיש בטוב ובנוח בכך, שבידע, בהנחיה ובחום שהקרנת, זכית להתייחסות ולמילוי בקשותייך מאתנו, וכך ניתנו לך הזכות וההזדמנות ללמוד לא מעט על חיינו הפרטיים והקיבוציים מהיבטים שונים, מה שנאמר 'מכל מלמדי השכלתי'. דרך צלחה, וודאי נתראה בהמשך!

אוהבת, תלמה".

 

משוב על סדנת "כתיבה שיווקית" ב"בית לנשים בעסקים":

2012

מה שאהבתי בסדנא של טלי וייס, שנערכה ב"בית לנשים בעסקים" של אירית ארז, היתה גישתה הישירה לעניינים.

מצד אחד טלי החייכנית השרתה אוירה נעימה ואפשרה פתיחות, מצד שני היא לא ויתרה לאף אחת ודרשה עבודה ותשובות כנות.

בחלק הראשון של הסדנא טלי נתנה לנו תרגילי כתיבה יצירתיים ומהנים, שהתחברו בקשר ישיר וברור לחלק השני בו בדקנו עם כל משתתפת באופן אישי טקסט פרסומי שהביאה לבדיקה.

אני מרגישה שיצאתי עם כלים וטיפים שילכו איתי הלאה ויבואו לידי ביטוי בכל פעם שארצה לכתוב טקסט פרסומי.

מה עוד שגיליתי אשת מקצוע, נעימה, חכמה ובעלת ניסיון רב, שאשמח  להתייעץ איתה בהמשך דרכי.

תודה טלי. תודה אירית.

נעמה חן לביא "הסדנא של נעמה".

 

·עדה: חזרתי ממפגש בבית לנשים בעסקים של אירית ארז בהנחיית טלי וייס על כתיבה יצירתית ונכונה לשיווק. למרות הגשם והקור היה חם ונעים אצל אירית והמפגש היה מעניין ומלא תובנות, סיעור המוחות בהנחיית טלי פתח לנו פתח לאפשרויות הגלומות בכתיבה השיווקית. למדתי רבות ונהניתי ביותר. תודה לטלי ואירית.

 

 

ציפי: נהניתי אתמול לראות זווית אחרת של הפעילות שלי.

 

ברוך: את אירית אני מכיר שנים רבות ואין עליה כמארחת וחברה. שמחתי לבוא לפורום, נהניתי מהקבוצה ומטלי - אסרטיבית ורהוטה - לא לטעות במראה השברירי והיפה שלה.

 

פורסם ביומן גבת פברואר 2013:

 

"משפחת סדנת כתיבה

 

בחודשים האחרונים התקיימה במוזיאון, מדי יום חמישי בבוקר, סדנת כתיבה בהנחייתה של המשוררת/סופרת הצעירה, טלי וייס. לסדנה הגיעו מדי שבוע כ-7 חברות מהקיבוץ. כל אחת וסגנון הכתיבה שלה, כל אחת ו"המטען" אותו פרקה על הנייר. בסדנה הוקראו סיפורים מרגשים, מעניינים, מלמדים, שלא היו מביישים את גדולי התסריטאים. החיים בארץ בכלל ובקיבוץ בפרט, מספקים חומר רב ומשובח לכתיבת סיפורים.

 

אני הייתי התלמידה הצעירה ביותר, כאשר כל שאר ה"תלמידות" בגיל הפנסיה (כלומר כפול מגילי).

זה לא מנע מאיתנו לצחוק יחד, להתפלא, להתרגש, להתרגז, להיחשף, כאילו היינו החברות הכי טובות.

די מהר, התלמידות הותיקות הפכו למורות ומנחת הסדנה (וגם אני) הפכנו לתלמידות. למדנו רבות על חיי הקיבוץ של פעם, על הזוגיות, על המלחמות, על האסיפות, המקלחות ומה לא...? הרבה יותר ממה שלומדים בשיעורי ההיסטוריה. וכן, בעזרת טלי, למדנו גם משהו על כתיבה...

 

בסדנה זו למדתי יותר מכל להכיר את הנפשות המשתתפות, את הדמויות שעוברות מולי במדרכה, שאת חלקן הכרתי יותר וחלקן פחות. הרגשתי שהכרתי חברות. לא התייחסו אלי כאל ילדה, אלא כאחת מהחבר'ה.

מדי שבוע תחושת המשפחתיות הלכה וגדלה. כבר ציפינו ליום חמישי שיגיע ונוכל שוב להיפגש, לשמוע ולהשמיע - לחלוק את הסיפור שלנו.

הסדנה הסתיימה, אך המפגשים כנראה (ובתקווה) ימשיכו להתקיים מדי פעם.

תודה לבנות המקסימות של סדנת הכתיבה! זכיתי בעוד משפחה בקיבוץ!"

 

חגית שני

 

מאי 2014

"רציתי לשתף אותך בשמחתי - זכיתי במקום שלישי בתחרות כתיבה של מכללת אורנים.
אני חושבת שסדנת הכתיבה נתנה לי דחיפה קטנה בנושא וכך היה לי אומץ לשלוח יצירות לתחרות.
לאחר שבטחוני קצת התערער, הזכיה אישרה לי סופית שאני צריכה לחזור ולכתוב!
(-: חגית".

 

משובים על סדנת בקול טבעי מס' 1

2013

 

לטלי היקרה. הסדנא בנומה עמק הייתה כיפית וחווייתית. היה זה מפגש בלתי אמצעי להכיר אנשים חדשים כוותיקים בנינוחות פיזית מרנינה ומהנה ביותר, דרך כלי הכתיבה היצירתית אותו התווית לנו בחן ובכישרון רב.  תודה לך.

אבי

 

שבת שלום טלי! היה מקסים מכל היבט שהוא. המשיכי בדרכך הטובה.

רותי

 

טלי – את לוחצת על כפתור – והנס קורה: העט נובע ונובע מילים שלא מצאו מוצא החוצה – בלעדייך. למדתי הרבה בסדנא הקצרה – ונשאר טעם חזק של עוד. וגם מאד אהבתי את החבורה שהתקבצה שם, איתך. אנא קראי לנו שוב. בידידות רבה ובתודה עמוקה.

יפה

 

לטלי. נהניתי מאוד בסדנת "בקול טבעי" שלך. הייתה הרגשה של סביבה מאוד נוחה, ידידותית ובלתי אמצעית שמעודדת יצירתיות וגורמת לכל המשתתפים לתת את המיטב. עשית את זה בקלילות וללא מאמץ הנראה לעין. אהבתי גם את הסיפורים שאנשים אחרים כתבו. בשבילי שלוש השעות של הסדנא עברו כמו שלושה רגעים, שבהם הצלחתי לכתוב גם אני מה שבא באופן ספונטני, חוויה. תודה.

מרק

 

משוב על סדנת בקול טבעי מספר 2

2013

"פתיחות ואומץ, ובעיקר ראיה חיובית של המציאות, ולא התבוססות בכאבים - זה השיעור הגדול שלי אצלך. קיבלתי חיזוק לדרך חיים שאימצתי לי ושער לכתיבה על עצמי, ולתפיסה העצמית המשתפרת שלי. יום טוב ולהשתמע – יפה."

 

"לטלי שלום רב, עד היום - ארבעה ימים לאחר המפגש, אני מתרגשת וזוכרת. הייתה זו הזדמנות לגעת במקום שלא תמיד נוח לגעת. בכאב נסתר, בזיכרון כמוס, ברגש מחלחל ומשפיע... הייתה שם אפשרות לפגוש אנשים שנגעו בנפשם ונתנו לנו להציץ אל תוכה. היו שם רגעים יקרים מאד של אינטימיות בין זרים. חוויה נדירה. אשמח מאד להשתתף בסדנאות נוספות, גם אם תתקיימנה לעתים יותר קרובות. חג שמח מגבי."

 

"טלי יקרה! שמחה שהגעתי לטעום. אשמח לטעום עוד. ההנחיה שלך עדינה, צנועה ורגישה. הרעיונות שלך לגירוי והפעלה מקסימים! מקווה שנתראה עוד. ניצה."

טלי יקרה ! נהניתי מאד מהמפגש ומהחברותא החדשה והנפלאה ויותר מכל נהניתי מצורת ההגשה שלך - העדנה, השלווה והרוגע. נתת לי במה לומר את דברי. המשיכי כך, אנחנו בדרך הנכונה . עליזה".

 

משובים על סדנת החוויה הנשית שנערכה בביתי בחודשים מאי, יוני ויולי 2013:

 

"לטלי ונשים מיוחדות מאד,

יום שני בערב. נשים פוסעות בשביל המוביל אל מעונך המזמין – טלי. מטעמים מובאים אל השולחן הקטן מלהכילם.

אנו מתיישבות במעגל של זמן אחר.

טלי, בפנים מאירות וחיוך קורן, מובילה את הנושא אל מרכז החדר. הנושא שולח קרניו. קרן אל כל לב.

שם נערך לו מפגש ייחודי של לבד, המזמן יצירה.

כשאני מתבוננת במעגל, פוגשת עיניים טובות, מקרבות, מעודדות, המאפשרות לי, בעדינות רבה, לחשוף חיבור של מילים, הפורץ ממני לעיתים כזרזיף דק ומהסס, לעיתים כנביעה גודשת.

כל אחת מכן, נוגעת בי ברוך, אוספת אליה את שלי, מלטפת ומחזירה לי תובנות והארה.

כל אחת מכן, אפשרה לי, לגעת בה, לאסוף אלי את שלה, ללטף ולהחזיר תובנה והארה.

אכן, מעגל של זמן אחר. חוויה נשית שכזו.

תודה לכן, יקרות.

נעמתן לי מאד."

רונית

 

"טלי יקרה לי!

"לחטוף את השיר לפני השכל" – אמרה אגי משעול, אמרת את לי, אומרת אני לעצמי...

כתבי! כתבי! כתבי! אל תחשבי! תהליך לא פשוט, אבל התחיל בזכותך! תודה! על השקט שבך, על העדינות, על העיניים הטובות המחייכות, על ה"מודלינג" שלך לחיים מלאי אמנות ויצירה...על שאת! תודה"

ניצה

 

"טלי יקרה

נהניתי מאד להכירך! נפגשנו שמונה פעמים והתרשמתי מאד מהיכולות והיוזמות שלך ומאישיותך כובשת הלב. בזכותך הצלחתי לשוב ולכתוב. ידעת לתת ביקורת בונה, תומכת ומעודדת. הקנית לי כמה עקרונות כתיבה חשובים. השרית אווירה ביתית וחמימה, ועל אף ההפרש בשנים לא ויתרת לי ולנו. מודה לך מאד ומקווה שנשמור על קשר,"

תלמה

 

"לטלי היקרה,

הייתה זו תקופה מאד מיוחדת של עשור מפגשים לנשים מיוחדות ועשייה נפלאה - כשאת מובילה אותנו בידע ובחן, במקצועיות ובעניין רב.

צללנו למעמקים ועלינו מפינות אפלות שבנו לאוויר עולם מקבל ומכיל. פגשנו בתוכנו חלקים שבעזרת השיר והסיפור באו לידי ביטוי חדש.

חשבנו, הרגשנו, אהבנו."

אוהבת גבי

 

משובים על סדנת "לגעת בחלום"

2014

"טלי היקרה, תודה על האירוח ועל הסדנא המקסימה, על התכנים המרתקים, ההתבוננות שלך ברגישות ובחכמה רבה, היחס האישי והחם לכל אחד, ועל פיתוח היצירתיות והיצירה. מאד נהניתי וגיליתי יותר כמה אני נהנית לכתוב. אוהבת המון, דבורה".

 

"טלי יקרה! החוג הוציא ממני הרבה אהבה, הרבה נוסטלגיה, הרבה רגש והרבה זיכרון וכתיבה לילדותי הנפלאה. לא רבים חווים דבר מעין זה. את בדקויות שלך, בבחירת השירים והמשוררים שלך, בגישה האופטימית, עזרת לנו והבאת לנו ואותנו למקומות שלא יכולנו להגיע בכוחות עצמנו. ועל כך מגיעה לך תודה גדולה. אני חייבת לציין שזה החוג השלישי שלי אצלך. נהניתי מאד מכל הפעמים...מכל הלב, עליזה".

 

"לטלי היקרה, דרכינו נפגשות ב'שלשומים', ב'אתמולים' ובימים של היום, מחכה גם ל'מחרים' ומה שיבוא אחר כך. אני אוהבת את מפגשינו גם ביום יום וגם בחלומות הליל, אני אוהבת אותך עם השירים שאת מביאה, הנוגעים בנפשי. אני אוהבת אותך מצליחה לרגש את נשמתי. שלך, גבי".

 

משובים על סדנת "בקול טבעי" במרכז "דורות בגלבוע"

2015

 

שלום נעמי,

מבלי משים ומבלי לתת את הדעת על הזמן העובר – חלפה שנה מאז פגישתנו האחרונה, מאז עזבת אותנו אחרי שבע שנים נהדרות של פגישות דו-שבועיות.

לשיעור הראשון של השנה הופיעה צעירונת – לא תאמיני, ממש ילדונת! – ואמרה שהיא תהיה המנחה שלנו השנה.

ואני צחקתי בלבי, והרגשתי קצת כמו שרה בת המאה... וחשבתי כמוה בלגלוג: לעת בלותי היתה לי עדנה?, כלומר, מה זה, חזרתי לכתה י'?

כי כך הרגשתי, ביחוד לאחר שהצעירונת הזאת פרשה בפנינו את משנתה החינוכית הסדורה ואת תוכנית הלימודים שהכינה.

זכרתי איך את לימדת מבלי ללמד, זכרתי איך מעולם לא העברת ביקורת שלילית, אפילו בונה! על איש, איך אפשרת לנו להמריא בשיעורי הבית או אפילו לא להכין אותם... ולמרות שהדגשת את סוד הקיצור, לא הפסקת איש בקוראו את דבריו, אפילו אם חרגו והגיעו לגבולות פיהוקינו הכבדים...

אבל, היי! הזכרתי לעצמי, תני צ'אנס! אסור לקבוע שנה שלמה על סמך שעור אחד ואפילו לא שניים!

בשיעור השלישי כבר הבנתי שנפלנו על מקצוענית.

אולי צעירה, אבל יודעת את מלאכתה.

שונה לגמרי ממך נעמי, ממש ההיפך הגמור, וזה דווקא טוב! כי אין שום מקום להשוואה.

תוכניתה ברורה, לכל שיעור ולכל אורך השנה, והיא ממש לא חורגת ממנה. אין ספק שגם את הפרועים בינינו היא מכניסה לסדר עבודה תקין...

היא מכריחה אותנו (אותנו, הזקנים...) להכין שיעורי בית, ואם לא הכנת לשיעור הזה – עדיין אינך פטור! תכין לפעם הבאה ותשלח אליה.

על כל קטע היא נותנת לנו משוב, וגם מאלצת אותנו להפעיל את תאי מוחנו הבלויים, לחשוב על מה שאנחנו קוראים – ולהוסיף ביקורת משלנו. והיא גם מאלצת אותנו (אותנו! הדור שלא העז מעולם!) להתבונן במראה ולמצוא את הטוב והמיוחד שבנו, להודות בו בפרהסיה ואפילו להעלות אותו על הכתב לזיכרון (או לדיראון?) עולם.

אומרים, שכשנהנים הזמן עובר מהר?

זה כנראה נכון. עברה עלינו שנה נהדרת עם טלי ווייס. למדנו המון, כתיבתנו היום (לדעתי הצנועה) הרבה יותר רהוטה משהייתה, והקטעים שזורים פנינים של ממש.

לפעמים זה ממש חשוב להחליף מנחה.

אז תודה לך נעמי, על כל מה שהיית בשבילנו במשך שבע שנים נהדרות, וגם על שידעת להניח לנו ללכת לדרך אחרת, בלעדייך. ואין ספק שזכינו פעמיים: גם למדנו ללכת ללא תמיכתך וגם קיבלנו תומכת ומנחה חדשה – מהטובות.

אני מקווה ששטף החיים יפגיש בינינו, ואשמע גם ממך על מעשיך. אני בינתיים ממשיכה בשלי בדורות בגלבוע...

                                                            עדה אבידור, רם און, ‏שבת 06 יוני 2015

 

"לטלי מורתי

ממש לא יאומן שבגילי המתקדם

כשבעצם אני כבר לא מצפה לכלום.

קרה לי נס בחוג לכתיבה יוצרת :

לכתה נכנסה עלמת חן יפה ואנרגטית

ולמרבית הפלא הפכה את החוג בנועם אך בתוקף

לשיעור אמיתי לחיים

אני מצפה למפגש אתך ועם הקבוצה המופלאה שלנו

המפגש פעם בשבועיים הפך לי ליום חג..

התחלתי לקרוא ספרים במרץ וגם ספרי שירה.

הכל נראה קצת אחרת- יש למה לצפות.

תודה לך טלי ,מקווה שנתראה גם בשנה הבאה,

תודה וחיבוק חזק מאילנה תלמידתך."

 

 

 

 

 

 

 

 

המלצות

תלמה כנעני
bottom of page